به گزارش سایت اخبار مسکن

جهت بالا بردن توان خرید مسکن برای افراد مختلف جامعه و نیز ایجاد تحرک خوب در بازار مسکن، سه درخواست عمده  وزارت راه و شهرسازی برای وام مسکن مطرح شد. طی گزارش خبرگزاری فارس، پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی حاکی از آن است که مدت بازپرداخت تسهیلات مسکن برای وام گیرندگان مسکن، افزایش یابد. وزارت راه و شهرسازی خواستار کاهش سود تسهیلات مسکن از مبلغ فعلی، یعنی 8 درصد برای بافت فرسوده و 9.5 درصد برای سایر موارد شد.

یکی از مهم ترین موارد مطروحه در این زمینه ایجاد بستر مناسب برای پوشش مبلغ بالاتری از خرید ساختمان مسکونی بود. در شرایط فعلی در بازار مسکن، تسهیلات ملکی تا 50 درصد از مبلغ خرید خانه مسکونی را در تهران و تا 80 درصد مبلغ ملک مسکونی در شهرستان ها را پوشش می دهند.

کاهش قیمت هزینه های ساخت و ساز خانه ها و آپارتمان های مسکونی و ارزان شدن قیمت کلی ساختمان های مسکونی به تنهایی نمی تواند راهگشای مشکلات مردم برای خانه دار شدن باشد.

یکی از راهکار های مناسب که دولت برای افزایش قدرت و توانایی مردم برای خرید واحد های مسکونی در نظر گرفته است اعطای وام مسکن برای خرید املاک مسکونی می باشد.

در صورتی توانایی قدرت خرید مردم برای خرید واحدهای مسکونی افزایش پیدا می کند که وام های مسکونی با نرخ سودهای کم به اقشار متوسط و ضعیف جامعه تعلق گیرد. دولت برای حل مشکلات اقشار مختلف جامعه در کنار اعطای وام مسکن در تلاش است تا علاوه بر کاهش نرخ سودهای بانکی مدت زمانی که برای باز پرداخت وام مسکن در نظر گرفته شده است را افزایش دهد.

اگر روندی که دولت برای کاهش سود و افزایش طولانی مدت باز پرداخت بانکی در نظر گرفته است عملی شود می توان گفت که بیشتر اقشار متوسط جامعه که درآمدهای زیادی را کسب نمی کنند قدرت خرید خانه های مسکونی را خواهند داشت.

افزایش میزان وام مسکن برای خانواده هایی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند و افزایش مدت باز پرداخت وام بانکی از 12 سال به 15 سال راه حل بسیار خوبی در زمینه حل شدن مشکلات مربوط به مسکن است.

با پیشنهاد دولت و همکاری بانک مرکزی در زمینه افزایش قدرت خرید مردم برای خرید خانه ها و آپارتمان های مسکونی نیمی از مشکلات مربوط به بحران مسکن حل خواهد شد.

منبع خبرسايت خانه تهران

ارسال پاسخ